20.08.2022 |

Maadleja kõrv

Maadleja kõrv on teise nimega kõrva hematoom (Auricular Hematoma).

Treenerite tasemekoolitus, Maadlus, lk 60. Vigastus on kõrva hematoom (ehk verevalum), millest ebaadekvaatse ravi korral võib väliskõrv moonduda ja tekkida maadleja kõrv.

Kõrva hematoom on sagedane vigastus maadlejatel ja võitlusspordis üldiselt. Kõrva vigastamisel on esmaabiks külmaravi, kompressioon vigastatud piirkonnale. Verevalumi tekkimisel see punkteeritakse (ehk torgatakse süstlaga ja tõmmatakse veri välja, teostab arst), pärast protseduuri on tähtis rõhksideme kandmine paari päeva jooksul.

Ebaadekvaatse ravi korral võib väliskõrv pakseneda ja moonduda ning kujuneb nn maadleja kõrv, mida nimetatakse ka “pelmeeniks”. Vigastusest hoidumiseks on võimalik kasutada ka spetsiaalseid kõrvakaitsmeid. (Treenerite tasemekoolitus, Maadlus, lk 60)

Kuidas maadleja kõrv tekib

Tegemist on kõrva mehaanilise vigastusega ja see ei teki väga kergelt. Enamasti tähendab, et kõrv jääb kuskile vahele ja seda peab jõuga mehaaniliselt töötlema.

Brasiilia jiu-jitsus on sellisteks kohadeks näiteks peadpidi  vastase jalgade (ka põlvede) vahele jäämine näiteks põhi-lõuna kontrolli ajal või mõne jalgadega kägistuse ajal (eriti kui see on ebapuhtalt sooritatud). Siis sisuliselt karedate kimono pükste riivitakse su kõrvulestasid puruks.

Maadleja kõrva ravi

Youtube’ist leiab õpetusi, kuidas kõrva punkteerida aga seal on enamasti midagi valesti (puudulik hügieen) või olulist puudu (hilisem sidumine).

Kui vigastus tekib, siis pane külma peale ja võid minna EMOsse (nt pärast trenni, kui oled pesemas ära käinud või järgmisel päeval). Kui oled Tallinnas, siis hea oleks minna PERHi EMOsse, kus on kõrvadele eraldi elav järjekord.

EMOs tuleb oodata kaua, sest ilmselt saad sinise triaažikategooria (sest see ei ole eluohtlik vigastus). Võta raamat, täis akuga telefon või arvuti ajaviiteks kaasa 🙂 Kui triaažis(!) küsitakse, et mida sa soovid, siis võid öelda, et sul on sporditrauma, kõrva trauma (kõrva hematoom) ja selleks, et kõrv ei moonduks oleks vaja see hematoom kõrvast välja saada.

Arst tõenäoliselt punkteerib kõrva (torkab süstlaga) ja eemaldab hematoomi ja teeb rõhksideme, mida peab paar päeva kandma, et kõrv uuesti verega ei täituks.

Väiksema hematoomi korral on võimalik, et arst hindab, kas punkteerimine tekitaks suurema trauma ja kahjustuse kui ravita jätmine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


BJJ Blog Proudly powered by WordPress Kui sa oled jõudnud siia lugema, siis infoks, et see on mu väike SEO eksperiment proovimaks, kas ma saan teha paremat sisu, kui see, mis on juba olemas ja selle Google'is kenasti rank'ima. Mitmes alustamisest rääkivas podcastis, mida kuulasin, jõuti selleni, et klubi valik tehakse Google otsingu põhjal ja ehk see leht aitab ka selle valiku tegemisel (kui see muidugi rankib). Ma olen ühe korra (2000ndate keskel) aidanud natuke Tartu tõstesportlasi meediaga ja jõudsime kenasti pildile. Proovin kas tuleb välja seda korrata :) Miks kohe oma domeen? .eu domeen on 10 aastaks 10 eur+km. Miks mitte? Domeen registreeritud: 13.11.21. ~600 külastajat kuus.